City Break: Edynburg - weekend w stolicy Szkocji

Położony w południowo-wschodniej Szkocji Edynburg jest jedną z najwspanialszych stolic Europy. Odnajdziemy tu wszystko, czego potrzebujemy na krótki city break - wzgórza wygasłych wulkanów, morze wpływające głębokimi falami do zatoki Firth of Forth, zabytkowe budowle, stare kamienice, kolorowe uliczki, wspaniałe muzea, parki i ogrody, no i oczywiście jest i zamek królewski! Ufff… Nie sposób wymienić wszystkiego, z czego słynie Edynburg ;). My również pokusiłyśmy się na odwiedzenie tego fantastycznego miasta, a największe atrakcje Edynburga przedstawiamy Wam poniżej. 
Edynburg, zwany dawniej Starym Kopciuchem (Auld Reekie) - stary jest na pewno, ale kopciuchem nazwać go nie można, raczej Kopciuszkiem, który przy bliższym poznaniu odkrywa całe swoje piękno :).
.....
.....

The Royal Palace in Edinburgh CastleZamek Królewski w Edynburgu

.....
Zamek Królewski w Edynburgu został wzniesiony na czarnej skale wulkanicznej i góruje ponad miastem z wysokości 130 metrów. Z przyzamkowego tarasu na wzgórzu Castle Rock rozciąga się piękny widok na cały Edynburg. Zamek jest jedną z najznamienitszych i najbardziej imponujących budowli w Szkocji. 
.....
.....
Pierwsze wzmianki o szkockiej twierdzy sięgają aż do czasów starożytnych, prehistorii, która opowiada o forcie wybudowanym tutaj przez ludzi z epoki brązu. Historia jest więc imponująca. Nie dość wspomnieć, że zamek edynburski przez stulecia był siedzibą królów i królowych, których postaci zapisały się na kartach historii Królestwa Szkocji, takich jak królowa Małgorzata, która została po śmierci uznana za świętą, czy też Maria Stewart, która w wieku 9 miesięcy została królową Szkocji. Szkockie klejnoty koronne są najstarszymi w całej Wielkiej Brytanii, a Kamień Przeznaczenia (zwany również Kamieniem Poduszki Jakuba), na którym koronowano głowy królewskie, jednym z najważniejszych symboli szkockiej ziemi.
.....
.....

Royal Mile Królewska Mila

.....
Podążając drogą z Zamku Królewskiego w kierunku Pałacu Holyrood wstępujemy na główny trakt zwany Royal Mile. To najstarsza ulica szkockiej stolicy prowadząca wzdłuż edynburskiej starówki. Nazwa Royal Mile, czyli Królewska Mila, wywodzi się właśnie od długości tej ulicy, która ma dokładnie jedną milę. Po obu stronach Royal Mile wznoszą się wysokie kamienice zbudowane z miejscowego, czarnego kamienia. Wszystko to tworzy jedną, spójną całość. Obecnie droga ta jest główną arterią turystyczną w Edynburgu - można tu znaleźć liczne kawiarnie, puby czy też sklepiki z pamiątkami i oczywiście wyrobami szkockich destylarni whiskey :). 
.....
.....
Spacerując wzdłuż Royal Mile warto zajrzeć w boczne, wąskie uliczki, zwane z angielskiego close. Prowadzą one na ukryte przez wzrokiem przechodniów dziedzińce otoczone wiankiem wysokich kamienic.
.....
.....

St Giles' Cathedral - Katedra Świętego Idziego 

.....
Przy Royal Mile znajduje się również jeden z najwspanialszych zabytków szkockiej stolicy - St Giles' Cathedral, czyli Katedra Świętego Idziego. Jej historia to aż 900 lat burzliwych dziejów kościoła w Szkocji. Założona w 1124 roku po dziś dzień wypełnia bożą posługę Najstarszego i Najszlachetniejszego Zakonu Ostu. Co ciekawe, St Giles' Cathedral wcale nie jest katedrą, gdyż nie jest to kościół katolicki, a protestancki. Stąd też prawidłową nazwą świątyni jest High Kirk of St Giles.
.....
.....
Na uwagę zasługuje legenda Świętego Idziego - patrona katedry, który był pustelnikiem i żył w odosobnieniu, z dala od ludzkich siedzib, a jego jedynym towarzyszem był jeleń, który karmił świętego własnym mlekiem. Jeleń jest jednym z symboli narodowych Szkocji, tuż obok jednorożca i lwa. W kościele odnajdziemy piękne witraże, które tworzą wielobarwne kobierce światła wpadającego do głównej nawy.
.....
.....

Plac Grassmarket 

.....

Tuż u podnóża Castle Rock, na którym stoi zamek królewski, znajduje się plac Grassmarket. W dawnych czasach był jednym z najważniejszych targowisk w Edynburgu. Odbywały się tutaj targi rolnicze, handlowano bydłem i zbożem. Grassmarket ma w swojej historii również niechlubne wydarzenia - był ulubionym miejscem egzekucji publicznych. Obecnie Grassmarket stanowi fajny punkt wypadowy do zwiedzania miasta. Jego centralne usytuowanie na Starówce pozwala na eksplorowanie Edynburga w różnych kierunkach. Na placu odnajdziemy kawiarnie, puby i restauracje, w których można całkiem dobrze zjeść ;). Z Grassmarket roztacza się piękny widok na górujący w oddali zamek królewski.

.....
.....

Victoria Street - najpiękniejsza ulica Edynburga

.....

Wprost z Grassmarket możemy się udać na najbardziej kolorową uliczkę Edynburga - Victoria Street. Droga wspina się łagodnym łukiem z placu Grassmarket w kierunku Royal Mile. Swój niezwykły urok Victoria Street zawdzięcza kamienicom, których fronty pomalowane są w różnych kolorach. Jest barwnie, głośno i tłoczno, bo uliczka ta jest jedną z najładniejszych i najbardziej efektownych w Edynburgu. Kto więc zamierza zrobić piękne zdjęcia, niech nie ominie Victoria Street. Oprócz barów i restauracji, których jest tu bez liku, możemy trafić do takich sklepików jak ten z pamiątkami z Harrego Pottera. Czyli jednym słowem na Victoria Street odnajdziecie prawdziwe skarby, których nie powstydziłby się nawet największy czarodziej ;).

.....
.....

Greyfriars Kirkyard - najsłynniejszy cmentarz w Edynburgu

.....

A skoro o Harrym Potterze mowa, nie sposób nie wspomnieć o jednym z najstarszych kościołów w Edynburgu, czyli Greyfriars Church. Na terenie okalającym świątynię znajduje się równie stary cmentarz usiany kamiennymi, zmurszałymi od czasu tablicami. To właśnie z tych grobowców inspirację do swoich książek o Harrym Potterze czerpała Joanne Rowling - autorka tej bestsellerowej powieści. Wyryte na nagrobkach imiona i nazwiska zostały użyte przez pisarkę do nazwania bohaterów książki. Między innymi możemy odnaleźć grób Toma Riddla, czyli mrocznego maga Voldemorta ;).

.....
.....

Greyfriars Bobby - pomnik w hołdzie oddania

.....

Przed kościołem znajduje się pomnik psa rasy terrier, który przez czternaście lat, aż do swojej śmierci, pilnował grobu swojego pana. W uznaniu jego niesamowitego oddania, władze Edynburga postawiły na terenie cmentarza pomnik upamiętniający czworonożnego pupila.

.....
.....

National Museum in Scotland - Muzeum Narodowe Szkocji

.....
National Museum of Scotland to jedno z najwspanialszych muzeów w całej Szkocji i Wielkiej Brytanii. Muzeum podzielone jest tematycznie na różne działy, tak więc każdy znajdzie coś godnego swoich zainteresowań. Mamy tu ekspozycje archeologiczne, historyczne, a także przedstawiające różne kultury czy też najwybitniejsze dzieła technologiczne.
.....
.....
Nas oczywiście zainteresował dział z historią mody ;).
.....
.....

Dzielnica Dean Village

.....

Położona na zachód od Starego Miasta Dean Village była onegdaj jedną z wiosek okalających dawny Edynburg. Jej umiejscowienie tuż nad brzegiem rzeki Water of Leith determinowało charakter wsi, która słynęła z mielenia zboża. Znajdowało się tutaj aż jedenaście młynów! Obecnie Dean Village stanowi dzielnicę Edynburga, a urokliwe i spokojne położenie nad rzeką spowodowało, że jest jedną z najbardziej pożądanych dzielnic do zamieszkania :).

.....
.....

Princes Street & Sir Walter Scott Monument - ulica Princes Street & pomnik Sir Waltera Scotta

.....

Princess Street to główna arteria dzieląca miasto na starą i nową część. Odnajdziemy tu liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Jeśli więc macie ochotę na większe i bardziej urozmaicone zakupy niż tylko te związane z pamiątkami, to zapraszamy do odwiedzenia Princess Street. Tutaj również znajduje się Sir Walter Scott Monument - budowla wznosząca się na wysokość aż 61 metrów! Strzelisty pomnik upamiętnia szkockiego pisarza i poetę Sir Waltera Scotta.

.....
.....

Calton Hill - wzgórze Calton

.....

Na zakończenie proponujemy Wam wyjście na słynne wzgórze Calton Hill, które znajduje się na wschodnim krańcu Princess Street. Wspaniała panorama miasta, która roztacza się z Calton Hill, stanowi tło niejednej widokówki prezentującej stolicę Szkocji. Wzgórze słynie z neoklasycystycznych budowli wzorowanych grecką architekturą. Na uwagę zasługują znajdujące się tutaj: Obserwatorium Miejskie, Pomnik Nelsona oraz Pomnik Narodowy, który upamiętnia szkockich żołnierzy poległych podczas wojen napoleońskich.

.....
.....

I na tym kończymy naszą wędrówkę po Edynburgu :). Czy warto odwiedzić stolicę Szkocji? Zdecydowanie! To jedno z najwspanialszych miast zachodniej Europy. Edynburg jest doskonały do zwiedzania pieszo - wszystkie zabytki, najważniejsze ulice, strzeliste monumenty i ciekawe muzea znajdują się na terenie okalającym Stare Miasto. A jeśli macie ochotę wybrać się gdzieś dalej lub skorzystać z komunikacji publicznej, rozkłady jazdy autobusów są bardzo przejrzyste, zaś kursy odbywają się co kilka lub najwyżej kilkanaście minut. Edynburg to fantastyczna miejscówka na city break :).

.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/